Γήπεδο Τούμπας

Η Ιστορία του Ναού..

Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2012

ΠΑΟΚ-Κολοσσός 68 - 63 Τρία στα τρία στο Παλατάκι

Από basketblog.gr: Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του πήρε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε στην Πυλαία του Κολοσσού με 68-63. Οι γηπεδούχοι βασίστηκαν επιθετικά στους ΜακΓκραθ, Χαραλαμπίδη και Χαριτόπουλο ενώ κατάφεραν να αντέξουν στην αντεπίθεση της ομάδας της Ρόδου στο δεύτερο ημίχρονο.
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να βασίζεται στο δίδυμο των Χαραλαμπίδη και Παπαδόπουλου, ενώ ο Κολοσσός στην περιφεριακή του επίθεση. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 18-13 στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, όμως οι φιλοξενούμενουμενοι μείωσαν σε 20-17 μέχρι το τέλος της.

Ο Κολοσσός συνέχισε να πιέζει και πέρασε μπροστά με 22-20 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Τα τρίποντα των Χαριτόπουλου και Δέδα έδωσαν αέρα εννέα πόντων στον ΠΑΟΚ στο 13' (31-22), για να πλησιάσουν εκ νέου οι "θαλασσί" και να μειώσουν σε 33-30, τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι πάτησαν ξανά γκάζι και στο τελευταίο λεπτό, προηγήθηκαν με 40-33, ενώ διεύρυναν σε διψήφια νούμερα το προβάδισμα τους (44-33), όταν στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου, ο Χαραλαμπίδης ευστόχησε σε 4/4 βολες ύστερα από τεχνική ποινή που χρεώθηκε στον Κολοσσό. Οι Ροδίτες δεν πτοήθηκαν και μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να μειώσουν, καταφέρνοντας να φτάσουν στο 24' στο -5 (46-41), όμως στο επόμενο λεπτό, το τρίποντο του Κασελάκη και το καλάθι του ΜακΓκραθ έφεραν ξανά τη διαφορά στους 10 (51-41).

Οι Αμερικανοί του Κολοσσού τον κράτησαν όρθιο σε εκείνο το σημείο και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 56-50. Ο ρυθμός έπεσε στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, με τον Κολοσσό να καταφέρνει να μειώσει στον πόντο (56-55 στο 33') ύστερα από καλάθι του Λάνγκφορντ και τρίποντο του Κουμπούρα, αλλά και να ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Χάτεν.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε με ένα 6-0 σερί να ανακτήσει το προβάδισμα (64-58) στο τελευταίο λεπτό και παρά το τρίποντο του Ντέντι (64-61) κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 68-63.

Διαιτητές: Σχινάς - Φούφης - Τσώνος. Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-33, 56-50, 68-63.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 6, Κασελάκης 3 (1), Χαραλαμπίδης 13 (1), ΜακΓκραθ 14 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 4, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 8, Νικολόπουλος, Καλλές, Χαριτόπουλος 12 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Γκέκος): Γεωργαλής, Κουμπούρας 10 (2), Χάτεν 12 (1), Βουγιούκας 2, Καλαμπόκης 13 (1), Ντέντι 5 (1), Ντόλαρντ 4, Λάνγκφορντ 6, Τσαλδάρης 11 (3), Δανάς.