Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012

ΠΑΟΚ-Ρέθυμνο 91-85 Στην παράταση...

basketplus.gr
16-15, 38-33, 56-51, 72-72 (κ.α.) 91-85
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντόνι ΜακΓκραθ ο ΠΑΟΚ μετά από ένα δραματικό ματς κέρδισε το Ρέθυμνο στην παράταση με 91-85 και πήρε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του!

Ο Αμερικανός, με ιρλανδικό διαβατήριο, γκαρντ πέτυχε 2 τρίποντα στο τέλος της κανονικής διάρκειας, το δεύτερο έστειλε το ματς στην παράταση στα 8'', ενώ στο έξτρα πεντάλεπτο σημείωσε τους 9 τελευταίους πόντους του ΠΑΟΚ, μεταξύ τους το τρίποντο που «καθάρισε» το ματς στα 6'' πριν
από τέλος (89-85). Νωρίτερα, εξαιρετική δουλειά έκανε ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, ενώ από το Ρέθυμνο ο Απόλλων Τσόχλας και ο Πάρις Χορν ήταν οι κορυφαίοι.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βάλει την μπάλα στο καλάθι, όμως έκανε λάθη (4) και έδωσε αρκετά ελεύθερα σουτ, με αποτέλεσμα ο Πέτγουεϊ να ξεκινήσει φουριόζος. Με 8 δικούς του πόντους το Ρέθυμνο προηγήθηκε 5-11 στο 5 έχοντας ευστοχήσει ήδη σε τρία τρίποντα. Ο Μαρκόπουλος χαμήλωσε το σχήμα με τον Χαραλαμπίδη στη θέση του Τσαϊρέλη και με τον Παπαδόπουλο να σκοράρει ισοφάρισε σε 11-11. Στη λήξη της πρώτης περιόδου ο «Δικέφαλος» έκανε ένα 4-0 και πέρασε 16-15, «τρυπώντας» την αντίπαλη άμυνα με τους ΜακΓκραθ και Χαραλαμπίδη.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να κρατιούνται με τα μακρινά σουτ την ώρα που ο ΠΑΟΚ μπλόκαρε επιθετικά (22-27 στο 14'.30''). Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν τπο 24-30 σε 29-30 στο 17' με τον Παπαδόπουλο να φτάνει τους 10 πόντους και τον ΜακΓκραθ να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο της ομάδας του στον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ πίεσε σε όλο το γήπεδο, έκοψε το περιφερειακό σουτ των Κρητικών και το ημίχρονο τον βρήκε μπροστά με 38-33, με σερί 14-3.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 43-36, αλλά ένα... τετράποντο του Χορν, που ήταν παράλληλα και το τρίτο φάουλ του Χαραλαμπίδη και ένα τρίποντο του Πέτγουεϊ (το τέταρτο), έφεραν το Ρέθυμνο στα ίσια (43-43 στο 25'). Ο τελευταίος έκανε και το τέταρτο φάουλ του και ο «Δικέφαλος» πήρε προβάδισμα 4 πόντων (47-43), όμως με μπροστάρητον Χορν οι φιλοξενούμενοι ξαναπέρασαν με 47-49. Το ξέσπασμα του Χάτσερ και το καλάθι και φάουλ του Μαργαρίτη ξανάβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά (55-51) και με 2/2 βολές του Χαραλαμπίδη οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικό (για το χρονικό σημείο του αγώνα) προβάδισμα 5 πόντων (56-51).

Δύο σερί τρίποντα του Κόμματου και ένα του Τσόχλα έφεραν ένα 0-9 για το Ρέθυμνο που πέρασε με 58-60. Ο εξαιρετικός Μαργαρίτης έλυσε το γόρδιο δεσμό για τον «υπνωτισμένο» στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ΠΑΟΚ (61-60) αλλά ακόμα ένα εκπληκτικό τρίποντο του Κόμματου από τα 7.5 μέτρα ξανάφερε το ματς στα ίσια (63-63) στο 34'. Οι (κακοί) διαιτητές χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Χαραλαμπίδη που ήταν και το πέμπτο φάουλ του και το Ρέθυμνο πέρασε 68-70 χάρη στον Χορν. Στο 37' ο Τσόχλας έγραψε το 69-72 και ο ΜακΓκραθ μείωσε σε 71-72 όμως ο Χάτσερ έκανε ανόητο επιθετικό φάουλ στο 38'. Και πάλι ο Τσόχλας «πλήγωσε» τον ΠΑΟΚ (71-74), ο Χάτσερ αστόχησε, ο Κόμματος τον μιμήθηκε και σατα 47'' ο ΜακΓκραθ μείωσε στον πόντο (73-74). Η άμυνα του «Δικεφάλου» αδράνησε και με φόλοου του Κόλιμον (!) οι Κρητικοί έγραψαν τπο 73-76 στα 27.6'' πριν από τη λήξη. Ο Χαριτόπουλος έκανε βεβιασμένο τρίποντο στα 16'' αλλά η μπάλα βγήκε υπέρ του ΠΑΟΚ και στα 8.8'' ο ΜακΓκραθ «βομβάρδισε» για το 76-76. Ο Ντούβνιακ αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με αστοχία (78-78 στο 42'). Χάτσερ και Ντούβνιακ «τρύπησαν» τις αντίπαλες άμυνες (80-80) και στο 43' ο Τσαϊρέλης έκανε το 82-80 ενώ στη συνέχεια έκοψε τον Τσόχλα. Ο ΜακΓκραθ έγραψε το 84-80 αλλά ο ΠΑΟΚ αδράνησε στο ριμπάουντ και με ένα «τρελό» τρίποντο ο Τσόχλας μείωσε σε 84-83. Πάλι ο ΜακΓκραθ έκανε το 86-83 και πάλι ο Τσόχλας μείωσε σε 86-85. Ο ΜακΓκραθ με «βόμβα» στα 6'' «καθάρισε» το ματς (89-85)!

ΠΑΟΚ: Χάτσερ 9 (1), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 11 (1), ΜακΓκραθ 23 (3τρ., 5ασ.), Τσαϊρέλης 6, Δέδας 6, Μαργαρίτης 15 (1τρ., 10ρ.), Παπαδόπουλος 14 (9ρ., 4ασ.), Χαριτόπουλος 7 (1τρ., 6ρ.).

ΡΕΘΥΜΝΟ: Χορν 16 (2), Καλλινικίδης, Κόλιμον 6 (1), Αγγελόπουλος 8, Τσόχλας 18 (3), Ντούβνιακ 8 (1), Κόμματος 12 (3τρ., 6ρ.), Κάρτερ, Λάτοβιτς 3 (1), Πέτγουεϊ 14 (4).